Męskość w grach, filmach i reklamach

Męskość w grach, filmach i reklamach

Współczesna kultura popularnia kreuje różnorodne wizerunki męskości, które mają istotny wpływ na kształtowanie się tożsamości mężczyzn. Stereotypowe wizerunki męskości w mediach Tradycyjny model męskości, jaki dominuje w przekazach medialnych, opiera się na kilku kluczowych elementach. Mężczyzna jest prezentowany przede wszystkim jako silny, niezależny, racjonalny i aktywny. W reklamach często widzimy wizerunek mężczyzny jako przywódcy, profesjonalisty…

Problemy z męskością w kulturze zachodu

Problemy z męskością w kulturze zachodu

Męskość w kulturze zachodu od dawna budzi wiele kontrowersji i dyskusji. W miarę jak społeczeństwo ewoluuje, tradycyjne role płciowe i oczekiwania wobec mężczyzn ulegają ciągłym zmianom. Kryzys tradycyjnej męskości Tradycyjny model męskości w kulturze zachodniej od wieków opierał się na takich cechach jak siła, dominacja, stoicyzm emocjonalny czy rola żywiciela rodziny. Jednak w ostatnich dekadach…

Toksyczna męskość i jej wpływ na mężczyzn

Toksyczna męskość i jej wpływ na mężczyzn

Toksyczna męskość to termin opisujący szkodliwe aspekty tradycyjnej męskiej roli płciowej. Promuje ona destrukcyjne wzorce zachowań u mężczyzn, takie jak agresja, dominacja, tłumienie emocji czy homofobia. Toksyczne ideały męskości mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i relacje społeczne chłopców oraz mężczyzn. Czym jest toksyczna męskość? Definicje Toksyczna męskość to zestaw norm kulturowych i oczekiwań społecznych…

Męskość – definicje, wzorce i postrzeganie społeczne

Męskość – definicje, wzorce i postrzeganie społeczne

Męskość to złożone pojęcie, które od wieków kształtuje tożsamość i role społeczne mężczyzn. należy przyjrzeć się bliżej różnym definicjom i wzorcom męskości, zarówno tym tradycyjnym, jak i współczesnym. Jednocześnie przeanalizować, jak męskość jest postrzegana przez samych mężczyzn oraz przez kobiety. Czym jest męskość? Definicje męskości Męskość to zespół cech, zachowań i ról przypisywanych mężczyznom w…

Współczesny kryzys męskości z perspektywy naukowej

Współczesny kryzys męskości z perspektywy naukowej

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o kryzysie męskości. Zmieniające się role społeczne, oczekiwania wobec mężczyzn oraz przeobrażenia kulturowe sprawiają, że tradycyjny model męskości przestaje być aktualny. Współcześni mężczyźni stoją przed wyzwaniem odnalezienia swojej tożsamości w dynamicznie zmieniającym się świecie. Definicja męskości dawniej i dziś Pojęcie męskości ewoluowało na przestrzeni wieków. Dawniej bycie mężczyzną…

Deficyty emocjonalne a agresja w kontekście neuronauki

Deficyty emocjonalne a agresja w kontekście neuronauki

Zachowania agresywne stanowią poważny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Często zastanawiamy się, jakie czynniki mogą prowadzić do tak nieakceptowanych i szkodliwych działań. Neuronauka dostarcza interesujących spostrzeżeń na temat związku między deficytami emocjonalnymi, a skłonnością do agresji.  Empatia a agresja – co mówią badania? Empatia jest uważana za fundament moralnego zachowania i prospołecznych postaw. Badania wskazują jednak…

Domy przejściowe w polskim systemie reintegracji społecznej

Domy przejściowe w polskim systemie reintegracji społecznej

Domy przejściowe to instytucje, które mają na celu ułatwienie osobom opuszczającym zakłady karne i areszty śledcze powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Stanowią one ważne ogniwo w procesie readaptacji społecznej skazanych, oferując im tymczasowe zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne i socjalne oraz pomoc w znalezieniu pracy i stałego miejsca zamieszkania. Możliwości wprowadzenia domów przejściowych w Polsce Koncepcja…

Podstawy penitencjarystyki

Podstawy penitencjarystyki

Penitencjarystyka to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem i analizą systemów więziennictwa oraz różnorodnych aspektów związanych z karą pozbawienia wolności. Jest to stosunkowo młoda dyscyplina, która czerpie z dorobku wielu innych nauk, takich jak prawo, socjologia, psychologia czy pedagogika. Penitencjarystyka stara się zrozumieć i wyjaśnić zjawiska związane z funkcjonowaniem zakładów karnych, resocjalizacją osadzonych oraz wpływem…

Kształcenie funkcjonariuszy Służby Więziennej a przemiany społeczne

Kształcenie funkcjonariuszy Służby Więziennej a przemiany społeczne

W dzisiejszych czasach dynamicznych zmian społecznych, ekonomicznych i technologicznych, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie i ciągłe doskonalenie kadr Służby Więziennej. Teoretyczne i empiryczne przesłanki holistycznego przygotowania kandydatów do Służby Więziennej Holistyczne podejście do jakości realizacji zadań funkcjonariuszy Służby Więziennej wymaga uwzględnienia w procesie kształcenia i doskonalenia wszystkich sfer: poznawczej (wiedza), psychomotorycznej (umiejętności) oraz afektywnej (postawy,…

Zachowania autoagresywne mężczyzn w więzieniach

Zachowania autoagresywne mężczyzn w więzieniach

Zachowania autoagresywne wśród mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności to poważny problem, który wymaga uwagi i zrozumienia. Samookaleczanie się i próby samobójcze są częstym zjawiskiem w środowisku więziennym, a ich przyczyny są złożone i wielowymiarowe. Problem intencjonalnych samouszkodzeń w środowisku więziennym Intencjonalne samouszkodzenia są powszechnym problemem wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności. Mężczyźni przebywający w zakładach…